Perälän lenkille lähdettiin Laajavuoresta. Sieltä ajeltiin Vesangna Pilkurjärville. Sitten Keuruun tien yli Takakeljon tielle sa sitä noin 800m niin oikealle nousee traktorin ura Sivulanmäkeen. Polku loppuu ylhäällä tielle ,josta oikealle noin 700m niin tulee y-haara talojen pihoihin. Siis oikean puoleista haaraa 125m ja käännös oikealle ja sitten toinen käännös vasemmalle ja polkua alas kunnens tulee t-risteys(polulla). Tästä vasemmalle (oikealtaki n pääsee mutta se on eri reitti) ja pihan kohdalta oikealle Kirkkoharjun polulle (näkyy kartassa). Kirkkoharjun polkua Pitkäjärven rantaan ja tietä pitkin oikealle noin 300m ja sitten oikealle (kärrypolku). Taas tietä pitkin oikealle ja iso hiekkatienousu ylös. Aja kunnes tulee risteys takavasemmalle. Käänny sinne. Aja noin 300m niin oikealle lähtee polku , joka yhtyy motokrossiuraan. Aja uraa alas oikealle ja käänny ehkä kolmannesta vasemmalle niin tulet minisoramontulle .jossa on kuormalavoja. Siitä lähtee motokrosura vasemmalle. aja kunnes olet aika korkealla ja käänny metsäleikkauksesta (rajalinja) oikealle. Se vie sinut talon pihaan, jonka takaa polku jatkuu alas. Aja alas ja käänny ensimmäisestä vasemmalle. Ajele Tikkamäen tietä ja käänny vasemmalle valkeajärven polulle ja sieltä maakuntauraa Ladunmajalle. Onnisttuukohan???
Lenkille voi tulla kuka halajaa. Siitä se into lisääntyy kun huomaa , että porukassa on kiva ajella.
T.jouko
Enduroajot
Re: Enduroajot
Joken ajo-ohjeilla saattaa eksyä vaikkapa Teneriffalle!
Eilen loistava pakkaslenkki halssila-pupari poluilla.
Antti

Eilen loistava pakkaslenkki halssila-pupari poluilla.
Antti
-
- Viestit: 105
- Liittynyt: 15 Syys 2012 17:40
Re: Enduroajot
Tuolla ohjeella setänen eksy ja tosi kauas. Matkaa kotiin 15 tkm. Nähdään joskus
Pete peukaloinen

Pete peukaloinen
Re: Enduroajot
Musta rupee tuntuun , että talvi valtaa maan... Aika harmaa on keli ja mielikin pikkusen meinaa mennä mukana. Ei anneta periksi, kaivetaan vehkeiset esille ja aletaan hiihtään, luisteleen ja muita juttuja puuhasteleen. Kalastuskin vois olla kivaa. Jos saat lahnaa niin pukkaa tahnaa... syö särkee niin ei tarvitse olla tärkee.. syö haukee on olo aika raukee, syö lohta niin .... No joo mutta oli aika hyvä mennyt kesä ja pyöräilykausi. Tuli ajettua monet polut ja parit kisatkin. Kivaa oli ja hyvä mieli jäi. Ainoa polku/ alue ,joka jäi ajamatta taisi olla Jääskelän luontopolku. Syyskelitkin ovat olleet poikkuksellisen hienoja. Viimeksi ajoin pakkasen kovettamilla poluilla, aurinkokelissä, ehkä noin neljä vuotta sitten. No eihän sitä tiedä josko sitä vieläkin pääsisi polkeen oikein kunnolla. No jos ei kuitenkaan niin kiitokset hyvistä hetkistä yhteisessä puskassa.
T.jouko
T.jouko
Re: Enduroajot
Ei tartte suksia kuuseen eikä poraileen järvenkanteen reikiä, kun ottaa läskin alle ja nauttii talvesta(kin) pyöräillen!
Kimmo

Kimmo
-
- Viestit: 383
- Liittynyt: 06 Kesä 2011 23:05
Re: Enduroajot
Joo, tulisi lumi ja pakkanen. Hiihtämään pitäisi päästä. Minulta jäi tänä vuonna ajamatta monta polkua. Moneen vuoteen vähäisimmät kilometrit. Kiloja karttui, mutta keskivartaloon. Muutamat kivat pitkät lenkit ajettiin. Joukoa lainaten: "alle kahta tuntia varten ei kannata varusteita ottaa esille." Oisko se ensi vuonna sitten 180 km Tahkolla?
Madepilkkikausi heti alkuvuodesta. Kivaa hommaa olla kunnon pakkassäässä pimeällä järvenjäällä. Hieno tähtitaivas ja paukkuva jää.
Kyllä tähän vielä yhdet ajot pitäisi ajaa, jos vaan kelit antaa myöten.
Madepilkkikausi heti alkuvuodesta. Kivaa hommaa olla kunnon pakkassäässä pimeällä järvenjäällä. Hieno tähtitaivas ja paukkuva jää.
Kyllä tähän vielä yhdet ajot pitäisi ajaa, jos vaan kelit antaa myöten.
Re: Enduroajot
Setäsiltä taas vahva optio torstain valolenkille, koska ilma kuivumassa ja viilenemässä. Vahvistus torstaina!
antti
antti
-
- Viestit: 383
- Liittynyt: 06 Kesä 2011 23:05
Re: Enduroajot
No, nyt perhana soikoon. Just sain kuulla, että pitäisi olla lasten kanssa torstaina, kun vaimolla menoa. Pitäisikö jättää lapset hunningolle, että pääsee mukaan? Vai pitääkö jäädä kotiin madeharan koukkuja teroittamaan? Paha tilanne.
-
- Viestit: 383
- Liittynyt: 06 Kesä 2011 23:05
Re: Enduroajot
Kyllä nuo madeharan koukutkin pitäisi teroittaa 

Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa